czwartek, 25 czerwca 2015

WYCIECZKA DO GĄSAWY ORAZ STAROPOLSKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE

   

 Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, święto wielkiej radości i pojednania. Czas ten jest okazją do wspólnego spotkania intergracyjnego dzieci i młodzieży. Nasza klasa Ia również postanowiła aktywnie spędzić ten wspaniały czas. Pani Maria zabrała nasze dzieci na wspaniałe zajęcia dydaktyczne w Zagrodzie Pałuckiej w Gąsawie  ebiskupin

         18 marca cała klasa Ia o godzinie 7:30 rano wyruszyła autokarem do Gąsawy. Na miejscu dzieci zobaczyły  niepowtarzalną scenerię Staropolskiej Wielkanocy na Pałukach oraz poczuły atmosferę świąt Wielkanocnych. W czasie pobytu dzieci poznały staropolskie obrzędy wielkanocne przedstawione przez Pania Henrykę Sobolewską. Wysłuchały prelekcji na temat koszyczka wielkanocnego, dowiedziały się dlaczego jaja sa różnej wielkości i koloru, dlaczego bukszpan i rzeżucha maja tak ważne znaczenia podczas świąt wielkanocnych.






Nastepnie nastał czas wytężonej pracy warsztatowej. Dzieci dostały fartuszki zakasałay rekawki i wzięły się ostro do pracy. Najpierw wykonywanie masła i formowanie w formeka. I tak oto powstały maslane baranki.
















Kolejnym elementem warsztatowym były mazurki : ugniatanie , wypiekanie i dekoracja. Mniammmmm pachniało wspaniale domowym ciastem !!!












Powstały cudne kolorowe pisanki oraz palemki.






Po obfitej pracy nastał czas na relaks w zagrodzie gdzie dzieci zobaczyły kury i koguty różnej wielkości i upierzenia, karmiły króliki i kozy.

Zjadły pyszne swiateczne sniadanie przy syto zastawionym stole na którym znalazła się kiełbaska, jajko i chleb z własnoręcznie wyrobionym masłem.


















Pełne usmiechów, radości i wrażeń wróciły do Bydgoszczy


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE WIELKANOCNE


Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek 
I tak znamienne w polskim krajobrazie 
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. 
Zielony barwinek, fiołki i żonkile  
-Barwami stroją uroczyste chwile. 
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
 Gdy wielkanocne na stole śniadanie.

„Wielkanoc w naszym kraju spędza się z całą rodziną. Dzień przed Wielkanocą idziemy do kościoła poświęcić jedzenie. Malujemy jajka, pieczemy babki. W wielkanocny poranek wspólnie z rodziną jemy uroczyste śniadanie. W poniedziałek jest śmigus – dyngus i w ten dzień możemy oblewać się wodą.” 


W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a także i radości, jaką ze sobą niosąJednym z takich świąt są Święta Wielkanocne i z tej okazji w Naszej klasie Ia  31 marca odbył się uroczysty poczestunek. Dzieci usiadły przy wspaniale udekorowanym świątecznie stole na którym były pyszne wypieki , słodkośc , owoce i piękne babeczki. Następnie szukały zajączka , który zostawił dla nich w szkole prezenty. Nikt nie wiedział gdzie je ukrył. Poszukiwania skończył się na parterze gdzie u Pani Ani zostały odnalezione torby z niespodziankami i słodyczami.








 Dzieci szukają zajączka z prezentam








Dziekujemy serdecznie za udział i wspaniałą organizacje rodzicom Martynki, Jakuba i Mikołaja. Wspaniale zorganizowana uroczystość. Pani Marii za wsparcie i pomoc.

Wszytkim rodzicom i całemu gronu pedagogicznemu życzymy:


Klaudia Wieczorek